W naszej klinice oferujemy kompleksową opiekę w zakresie alergologii, pomagając pacjentom w diagnostyce oraz leczeniu wszelkiego rodzaju alergii. Nasi doświadczeni lekarze specjalizują się w rozpoznawaniu alergii skórnych, pokarmowych, wziewnych oraz innych chorób alergicznych, które mogą znacząco wpływać na jakość życia.
Spirometria – co to za badanie?
Spirometria jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych do diagnozowania oraz monitorowania leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), astmy, a także schorzeń śródmiąższowych płuc, takich jak sarkoidoza czy zwłóknienie. Badanie to ma charakter nieinwazyjny i odgrywa istotną rolę diagnostyczną.
Jak wygląda przebieg spirometrii?
Podczas badania pacjent musi ściśle przestrzegać poleceń osoby przeprowadzającej procedurę. Na początku wykonuje się kilka spokojnych wdechów i wydechów, a następnie pacjent proszony jest o wykonanie głębokiego wdechu i wydechu. Kolejnym krokiem jest jak najintensywniejszy, najszybszy i najdłuższy wydech po maksymalnie głębokim wdechu. Czynność ta jest powtarzana kilkakrotnie, aż do uzyskania trzech porównywalnych wyników.
Kiedy wykonuje się spirometrię?
Badanie to jest używane w diagnostyce, monitorowaniu i ocenie postępów leczenia schorzeń układu oddechowego. Wskazania do spirometrii obejmują m.in.:
Jak przygotować się do spirometrii?
Przed badaniem należy odpocząć przez co najmniej 15 minut w spokojnym miejscu. Zaleca się unikanie obfitych posiłków na 2 godziny przed badaniem oraz unikanie napojów zawierających kofeinę. Palenie tytoniu i spożywanie alkoholu również jest niewskazane – odpowiednio 2 i 8 godzin przed badaniem. Pacjent powinien być wypoczęty, a jego ubiór nie powinien ograniczać ruchów klatki piersiowej i brzucha. W przypadku stosowania leków konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ewentualnego ich odstawienia.
Testy alergologiczne metodą nakłuć to jedna z najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych technik diagnozowania alergii. Wykonuje się je w celu identyfikacji uczuleń na różne substancje, takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt czy pleśnie.
Jak przebiega test?
Testy nakłuwowe, znane również jako testy skórne, polegają na nałożeniu na skórę pacjenta specjalnych alergenów w postaci kropli. Następnie, za pomocą cienkich igiełek, wykonuje się drobne nakłucia w skórze, umożliwiając alergenom przeniknięcie w głąb. W ciągu kilkunastu minut lekarz może ocenić reakcję organizmu, sprawdzając obecność zaczerwienienia, obrzęku czy swędzenia. Odpowiedź ta świadczy o nadwrażliwości organizmu na dany alergen.
lek. Alicja Dzieża
Alergolog
* Testy alergologiczne metodą nakłuć – „prick” panel wziewny
OKTAMED CLINIC
ul. Długa 2
Borowo 83-322
woj. pomorskie
NIP: 5911558896
REGON: 220457114
54º 19′ 14.38″ N 18º 17′ 51.594″ E
Chcesz być z nami na bieżąco? Aktualne promocję lub okresowe wydarzenia? Nie przegap okazji i zapisz się do newslettera