Pessar to niewielki wyrób medyczny z wielkimi możliwościami. Umieszczony w pochwie eliminuje niepożądane objawy zaburzeń statyki narządów rodnych i nietrzymania moczu. Pomaga też donosić ciążę i wspiera leczenie wielu innych schorzeń ginekologicznych i położniczych.
Jakie są zalety stosowania pessara?
- Prosta zasada działania – dobrze dopasowany i odpowiednio założony przywraca anatomiczne ułożenie narządów rodnych i innych organów miednicy mniejszej.
- Szybka eliminacja niepożądanych objawów – nie trzeba mieć operacji, żeby pozbyć się dolegliwości związanych z wypadaniem narządów rodnych, nietrzymaniem moczu oraz zadbać o bezpieczną ciążę.
- Bezpieczna metoda działania – stosowanie pessara, w przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznych, nie jest obarczone ryzykiem. Zakłada się go niemal bezboleśnie, nie trzeba podawać środków znieczulających, nawet tych działających miejscowo. To jeden z najważniejszych powodów, dla których pessaroterapia niemal całkowicie zastępuje leczenie operację.
- Nieliczne przeciwwskazania – ponieważ pessaroterapia jest zabiegiem nieinwazyjnym i w pełni bezpiecznym może być stosowana prawie przez każdą kobietę. Jedynym przeciwwskazaniem jest stan zapalny pochwy.
- Proste, samodzielne stosowanie – wiele kobiet po przeprowadzeniu instruktarzu przez lekarza prowadzącego jest w stanie nauczyć się wyjmowania i ponownego zakładania pessara w domu (dot. pessarów ginekologicznych). Zwiększa to komfort użytkowania pessara i zmniejsza częstotliwość wizyt u specjalisty.
- Pełen komfort życia – dobrze dopasowany i odpowiednio włożony przywraca anatomiczne ułożenie narządów rodnych i innych organów miednicy mniejszej.
- Alternatywa do zabiegów operacyjnych – warto rozważyć aplikację pessara do czasu zabiegu chirurgicznego, by nie musieć rezygnować z codziennych czynności i móc funkcjonować każdego dnia w komfortowych warunkach. Często po zastosowaniu próbnym, pacjentki rezygnują z operacji.