Poradnia ginekologiczna


Ginekologia to dziedzina medycyny zajmująca się zdrowiem kobiecego układu rozrodczego.

W naszej poradni ginekologicznej oferujemy kompleksową opiekę dla kobiet w każdym wieku. W ramach konsultacji przeprowadzamy szczegółowy wywiad, oceniamy stan zdrowia i prowadzimy badania diagnostyczne, aby wykluczyć lub wyleczyć choroby ginekologiczne.

Dowiedz się więcej…

 • Pessaroterapia
Pessaroterapia

Pessar to niewielki wyrób medyczny z wielkimi możliwościami. Umieszczony w pochwie eliminuje niepożądane objawy zaburzeń statyki narządów rodnych i nietrzymania moczu. Pomaga też donosić ciążę i wspiera leczenie wielu innych schorzeń ginekologicznych i położniczych.

 

Jakie są zalety stosowania pessara?

 1. Prosta zasada działania – dobrze dopasowany i odpowiednio założony przywraca anatomiczne ułożenie narządów rodnych i innych organów miednicy mniejszej.
 2. Szybka eliminacja niepożądanych objawów – nie trzeba mieć operacji, żeby pozbyć się dolegliwości związanych z wypadaniem narządów rodnych, nietrzymaniem moczu oraz zadbać o bezpieczną ciążę.
 3. Bezpieczna metoda działania – stosowanie pessara, w przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznych, nie jest obarczone ryzykiem. Zakłada się go niemal bezboleśnie, nie trzeba podawać środków znieczulających, nawet tych działających miejscowo. To jeden z najważniejszych powodów, dla których pessaroterapia niemal całkowicie zastępuje leczenie operację.
 4. Nieliczne przeciwwskazania – ponieważ pessaroterapia jest zabiegiem nieinwazyjnym i w pełni bezpiecznym może być stosowana prawie przez każdą kobietę. Jedynym przeciwwskazaniem jest stan zapalny pochwy.
 5. Proste, samodzielne stosowanie – wiele kobiet po przeprowadzeniu instruktarzu przez lekarza prowadzącego jest w stanie nauczyć się wyjmowania i ponownego zakładania pessara w domu (dot. pessarów ginekologicznych). Zwiększa to komfort użytkowania pessara i zmniejsza częstotliwość wizyt u specjalisty.
 6. Pełen komfort życia – dobrze dopasowany i odpowiednio włożony przywraca anatomiczne ułożenie narządów rodnych i innych organów miednicy mniejszej.
 7. Alternatywa do zabiegów operacyjnych – warto rozważyć aplikację pessara do czasu zabiegu chirurgicznego, by nie musieć rezygnować z codziennych czynności i móc funkcjonować każdego dnia w komfortowych warunkach. Często po zastosowaniu próbnym, pacjentki rezygnują z operacji.

 • Cytologia płynna LBC
Cytologia płynna LBC

Cytologia płynna – co to jest?

Cytologia płynna inaczej nazywana jest cienkowarstwową lub jednowarstwową. Dla jej określenia stosuje się także skrót LBC od angielskiej nazwy liquid based cytology. To badanie opierające się na unowocześnionej technice przygotowania preparatu cytologicznego. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje cytologię płynną jako metodę przesiewowych badań w kierunku raka szyjki macicy – umożliwia ona wykrycie wczesnych zmian przednowotworowych i nowotworowych. W porównaniu do klasycznej cytologii płynna zapewnia większą wykrywalność śródnabłonkowych zmian dysplastycznych wysokiego stopnia (HSIL).

Dla kogo przeznaczona jest cytologia płynna?

Cytologia płynna to badanie przeznaczone dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Specjaliści zalecają regularne poddawanie się badaniom cytologicznym – najlepiej raz do roku, a nie rzadziej niż co 3 lata, o ile poprzedni wynik był prawidłowy i nie występują czynniki podnoszące ryzyko rozwoju raka szyjki macicy. Na pierwsze badanie cytologiczne powinno się zgłosić po rozpoczęciu współżycia lub po 25. roku życia, chyba że istnieją przesłanki do wcześniejszej diagnostyki. Badanie powinny wykonać też kobiety w ciąży do 10. tygodnia lub na pierwszej wizycie, o ile nie poddawały się cytologii w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Także menopauza nie zwalnia z badań.

Cytologia płynna a zwykła – różnice

Cytologia płynna i zwykła różnią się jakością uzyskanego preparatu. Badanie cytologiczne płynne w porównaniu z konwencjonalnym z uwagi na obraz składający się z cienkiej warstwy komórek ma zdecydowanie lepszą jakość. Płynna cytologia ma też szersze zastosowanie. Można na podstawie pobranego z niej materiału dodatkowo wykonywać badania w kierunku bakterii z gatunku Chlamydia trachomatis, odpowiedzialnych za rozwój chlamydiozy i zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (Human papillomavirus – HPV).

Cytologia płynna i klasyczna różnią się sposobem pobrania materiału do analizy. W cytologii zwykłej materiał pobiera się z dróg rodnych kobiety za pomocą specjalnej, sterylnej szczoteczki. Pobrany materiał przenoszony jest na szkiełko mikroskopowe jeszcze w gabinecie zaraz po pobraniu i dostarczany do laboratorium do oceny. W cytologii zwykłej zdarza się nierównomierne rozprowadzenie materiału na szkiełku, zachodzenie na siebie komórek, nieprzeniesienie na szkiełko całego materiału. W przypadku cytologii płynnej sytuacje te są ograniczone do minimum.

W płynnej cytologii lekarz również pobiera wymaz szczoteczką, ale wkłada ją do pojemnika o płynnym podłożu. Jego zadaniem jest zapobieganie uszkodzeniu pobranego materiału. Ogranicza tym samym ryzyko powstania błędów podczas oceny mikroskopowej, do jakich może dojść w wyniku nieodpowiedniego utrwalenia preparatu. Po dostarczeniu do laboratorium zawartość pojemnika zostaje przeniesiona na filtr, który oczyszcza wymaz z erytrocytów, śluzu, bakterii, komórek stanu zapalnego. Następnie materiał umieszcza się na szkiełku mikroskopowym i poddaje ocenie.

Cytologia płynna – przygotowanie

Cytologia płynna wymaga specjalnego przygotowania, które zwiększa istotnie ilość komórek nadających się do oceny cytologicznej. Co za tym idzie – zapewnia dokładniejszy wynik i zmniejsza liczbę fałszywie negatywnych wyników.

Cytologia płynna nie może być przeprowadzona dowolnego dnia cyklu. Badania nie wykonuje się podczas krwawienia miesiączkowego (nie jest wskazane wcześniej niż 2 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 2 dni przed jej rozpoczęciem). Najlepszym momentem jest pierwsza faza cyklu menstruacyjnego, czyli kilka dni po zakończeniu krwawienia. Badanie z reguły przeprowadza się między 10. a 20. dniem cyklu.

Mówiąc o przygotowaniu do cytologii płynnej, należy wspomnieć, że badania nie wykonuje się w czasie stosowania żadnych środków dopochwowych. Ważne jest również zachowanie co najmniej 24-godzinnej przerwy od kontaktów seksualnych, irygacji, badania ginekologicznego, badania USG dopochwowego, pobierania posiewów i wymazów z kanału szyjki macicy.

Pacjentka zgłaszająca się na badanie cytologii płynnej powinna przygotować informacje o dacie ostatniej miesiączki i stosowanej ewentualnej hormonoterapii czy innych leków ginekologicznych. W przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego należy najpierw go wyleczyć i dopiero zgłosić się na badanie.


 • Wkładka domaciczna hormonalna – Kyleena
Wkładka domaciczna hormonalna – Kyleena

Czym się różni działanie wkładki domaciczej Kyleena od innych metod antykoncepcji?

Kyleena to system antykoncepcyjny, który uwalnia hormon (lewonorgestrel) bezpośrednio do macicy.

Wkladka Kyleena w formie spirali to nie tylko skuteczna metoda antykoncepcji, ale również znajduje zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń, takich jak nadmierne krwawienia miesiączkowe. Spirala jest umieszczana wewnątrz macicy przez pochwę, co sprawia, że hormon działa przede wszystkim lokalnie, na błonę śluzową macicy, minimalizując działanie na cały organizm, w przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych.

Lewonorgestrel to hormon podobny do naturalnie występującego w organizmie kobiety. Jest powszechnie stosowany w ginekologii jako składnik wielu doustnych pigułek antykoncepcyjnych.

Spirala Kyleena składa się z małej ramki w kształcie litery T, z dolnymi nitkami i pojemnikiem na hormon na pionowym ramieniu. Specjalna błona reguluje stopniowe uwalnianie lewonorgestrelu, działając głównie na błonę śluzową macicy.

Jak działa wkładka domacicza  Kyleena w zapobieganiu ciąży?

 • Zwiększa gęstość śluzu w szyjce macicy, blokując przechodzenie plemników do macicy,
 • Zmniejsza ruchliwość i żywotność plemników w macicy i jajowodach,
 • Zwiększa produkcję substancji, która utrudnia wiązanie się plemników z komórką jajową.

Dodatkowo  Kyleena hamuje wzrost błony śluzowej macicy, co zmniejsza intensywność i czas trwania krwawień miesięcznych.

Skuteczność spirali Kyleena

Prawie niemożliwe jest zajście w ciążę podczas stosowania tych systemów. Na 1000 kobiet stosujących spiralę, zaledwie jedna lub dwie zajdą w ciążę. Jest to porównywalne z wynikami sterylizacji. Wkładka Kyleena zapewnia ochronę przez co najmniej 5 lat.

Przeciwwskazania do stosowania wkładki antykoncepcyjnej hormonalnej

Spirali Kyleena nie należy stosować w przypadku podejrzenia ciąży, infekcji narządów miednicy mniejszej, stanów zapalnych, nowotworów, nieprawidłowości w szyjce macicy, niezdiagnozowanych krwawień z dróg rodnych, nadwrażliwości na składniki systemu Kyleena.

Zakładanie spirali Kyleena

Tylko lekarz może założyć spiralę. Proces ten polega na wprowadzeniu jej do macicy przez pochwę i szyjkę macicy przy pomocy cienkiej rurki. Jest to procedura szybka i zazwyczaj powoduje jedynie niewielki dyskomfort.

Jak często należy odwiedzać ginekologa po założeniu spirali Kyleena?

Zazwyczaj po 4-12 tygodniach od założenia spirali, a potem co najmniej raz w roku. Spirale należy wymieniać po 5 latach.


 • Wkładka domaciczna miedziana
Wkładka domaciczna miedziana

Wkładka niehormonalna czyli spirala miedziana, jest jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcji bez hormonów. Zawiera miedź i może chronić przed zajściem w ciążę nawet przez 5 lat. Jest to idealne rozwiązanie dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej. Spirala miedziana ma formę litery T  z drucikiem miedzianym, co sprawia, że jest niezwykle godnym zaufania środkiem antykoncepcji. Prawie nie istnieje ryzyko zajścia w ciążę (skuteczność > 99%).

Zalety spirali miedzianej:

 • Bardzo wysoka skuteczność antykoncepcji.
 • Możliwość zapomnienia o antykoncepcji na 5 lat.
 • Łatwe usunięcie w każdej chwili.
 • Nie ingeruje w naturalny cykl miesiączkowy.
 • Alternatywa dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej.
 • Idealna dla kobiet z historią choroby nowotworowej piersi.

Wady spirali miedzianej:

 • Nie da się precyzyjnie kontrolować terminu miesiączki.
 • Możliwe zwiększone krwawienia lub obfitsze miesiączki.
 • Czasami mogą pojawić się bóle brzucha lub pleców podczas miesiączki, jednak zazwyczaj ustępują po kilku cyklach.

Jak zakłada się spirale miedziane?

Wkładkę umieszcza się za pomocą wziernika ginekologicznego. Po założeniu spirali można od razu wrócić do domu, choć przez kilka dni mogą wystąpić skurcze macicy. Aby uniknąć ciąży, spirala powinna być włożona w ciągu 7 dni od pierwszego dnia miesiączki, choć najlepiej jest to zrobić w trakcie jej trwania. Po porodzie spirala może być zakładana od 10. tygodnia.

Usunięcie spirali miedzianej

Po 5 latach spirala powinna być usunięta lub wymieniona. Może to być również konieczne wcześniej, jeśli kobieta chce zajść w ciążę lub zmienić metodę antykoncepcji. Usunięcie spirali odbywa się pod kontrolą ginekologa, który wykorzystuje wystające druciki do kontrolowanego wyjęcia spirali z macicy. Kobieta szybko odzyskuje płodność po usunięciu spirali.

dr n. med. Anna Pawlaczyk

Ginekolog

lek. Natalia Bronk Stawecka

Ginekolog

Ginekolog

 • Konsultacja ginekologiczna 200 zł
 • Konsultacja ginekologiczna/położnicza razem z USG 250 zł
 • Cytologia 60 zł
 • Cytologia LBC (płynna) 100 zł
 • Konsultacja recepturowa 50 zł
 • Zdjęcie szwów z konsultacją 200 zł
 • Pessaroterapia 150 zł
 • Krioterapia zmiany miejscowej 140 zł
 • Krioterapia zmiany miejscowych rozległej 270 zł
 • Krioterapia nadżerki szyjki macicy 390 zł
 • Chlamydia trachomatis met. PCR DNA 200 zł
 • TEST HPV – 14 genotypów 200 zł
 • TEST HPV – 18 genotypów 270 zł
 • TEST HPV – 30 genotypów 320 zł
 • TEST HPV ( 18 genotypów ) + cytologia LBC (płynna) 300 zł
 • TEST HPV ( 30 genotypów ) + cytologia LBC (płynna) 390 zł
 • Usunięcie wkładki domacicznej 180zł
 • Założenie wkładki domacicznej 650 zł
 • Założenie wkładki wewnątrzmacicznej Kyleena 1400 zł
 • Założenie wkładki wewnątrzmacicznej miedzianej 800 zł
 • Teleporada 180 zł

Uroginekolog

 • Konsultacja uroginekologiczna 200 zł
 • Wymiana cewnika cystostomii 300 zł
 • Wymiana cewnika pęcherzowego wprowadzonego przez cewkę 150 zł
 • Terapia dopęcherzowa przy pomocy wlewek z kwasu hialuronowego (Ialuril Prefil) 470 zł *

* cena 1 wlewu wraz z lekiemRejestracja


+ 48 730 741 743
kontakt@oktamed.pl

Poniedziałek – piątek
Od 7:00-20:00
Sobota: nieczynneZnajdź nasOKTAMED CLINIC
ul. Długa 2
Borowo 83-322
woj. pomorskie
NIP: 5911558896
REGON: 220457114

54º 19′ 14.38″ N 18º 17′ 51.594″ E


Skubskrybcja


Chcesz być z nami na bieżąco? Aktualne promocję  lub okresowe wydarzenia? Nie przegap okazji i zapisz się do newslettera  Copyright by Oktamed Clinic 2021. All rights reserved.